Naši studenti a jejich příběhy

V současné době s námi studuje již více než stovky českých a slovenských studentů.                      Na UCB je celkem přes 8.000 studentů z 65ti kraji, multikulturní prostředí společně se silným domácím zázemím zaručuje studentům pozvolný přesun za hranice a rychlejší aklimatizaci v cizím prostědí.

Naši absolventi po skončení univerzity získávají pozice ve středním managementu, kde se seznámí s prostředím svého vybraného odvětví a dokáží se tak velmi rychle dostat na ty nejlepší manažerské pozice ve společnosti. Mnoho absolventů také zakládá svoje vlastní firmy, zpravidla na území své rodné země a proto přináší nejen vynikající inovace ale i patřičný ekonomický benefit pro svůj stát.

Profily některých studentů také najdete na našem facebooku: chci na facebook

12193287_10204927831771003_3011194321007992735_nDaniel – STUDENT 1. ROČNÍKU MARKETING WITH EVENT MANAGEMENT

Je to zvláštní a třeba mi to nebudete ani věřit, ale nejen že jsem o studiu v zahraničí nikdy neuvažoval, vlastně mě taková možnost studia vůbec nikdy nenapadla. University College Birmingham jsem v podstatě také našel úplnou náhodou anebo si tahle škola našla mě, teď už si nevzpomínám.

Dozvěděl jsem se o UCB na veletrhu vysokých škol, kde jsem pracoval se svými přáteli ze školy. V té době jsem už měl po maturitě, ale se svojí tehdejší školou jsem úplně spokojený nebyl, nicméně o změně školy jsem tak úplně neuvažoval. Na veletrhu jsem potkal spoustu mladých lidí, kteří zastupovali svoji vysokou školu, ale studenti z UCB mě něčím zaujali více než ostatní. Byli tak trochu zvláštní. Jiní!

Nezjistil jsem, kolik kreditů potřebuji získat v prvním semestru nebo jak nudné některé z přednášek jsou a jak prakticky zbytečné je tam chodit.

Vyprávěli mi svoje vlastní příběhy o životě ve Velké Británii a studiu na univerzitě, čímž mě myšlenka studovat v zahraničí, respektive na UCB úplně pohltila.

O podání přihlášky jsem tak ani vteřinu nepřemýšlel, zároveň jsem ale nebyl přesvědčen, že zrovna mě něco takového může vyjít. Ale klaplo to, vzali mě!

Nejdříve jsem měl hrůzu úplně ze všeho a myslel jsem si, že mám taky proč. Sarah, moje budoucí spolužačka, totiž byla naprosto ve všem klidná a tak jsem se domníval, že musím mít strach i za ni. Stále a pořád dokola jsem přemýšlel nad tím, jak zaplatím studium, kde budu bydlet, kde vezmu peníze na život v Anglii, jak si seženu práci, jak sbalím celý svůj život do jednoho kufru na 8 kg a jak se vůbec dorozumím, jako kdybych se angličtinu nikdy neučil. Jednoho dne za mnou ale přišla máma s informací, že mi konečně vybrala, jaké povlečení si zabalím s sebou do kufru. Tehdy se to asi všechno zlomilo a uvědomil jsem si, jak vtipně to někdy musí vypadat. Naučil jsem se od Anet také jednu zásadní věc, že není potřeba hledat a vytvářet problémy, ale pokud nějaké vzniknou, je důležité na ně najít řešení. Člověk by měl být optimista, protože nic přece není neřešitelné.

Nebudu vám lhát, ještě pořád mám trochu strach. Bojím se především neznáma, což je doufám naprosto normální a běžné. Začínám ale vše brát jako výzvu a těším se na nový život plný britského dobrodružství, deště a jídla bez chuti jako brummie.

HONZA – STUDENT OBORU BUSINESS ENTERPRISE

honza pic

University College Birmingham je univerzita ve Velké Británii, která se zaměřuje na mnoho oborů od kulinářství až po business. Zprvu mě velice zaujala prezentace na naší střední škole, která o škole prozrazovala, že to bude něco víc než jen studium na typické „vejšce“. V prezentaci jsem slyšel pojmy o kterých jsem si myslel, že jsou nemožné. Škola a zábava? Praxe místo teorie? Individuální přístup ke studentům, prostě jedna velká rodina? Přišlo mi to neskutečné a to byl důvod, proč jsem se rozhodl vydat na den otevřených dveří přímo do sídla školy, v Birminghamu.

Hned zezačátku se mi líbila celková atmosféra, nádech a „drive“ kterým se škola prezentovala. Vyslechl jsem si přednášky jak od samotných kantorů, tak i od studentů. Celý zájezd mě rozhodl zamyslet se nad sebou a už v ten moment co jsem seděl v letadle domů mi bylo jasné, že tohle je ta cesta. Ne pofiderní studium na vysoké v ČR, jež se prezentuje velice kvalitně, ale ve výsledku je to naprostý opak. Po prvním měsíci na UCB jsem se už plně aklimatizoval, školu mám 3x týdně, aktivně si hledám práci ve svém oboru a hraji baseball. Město a nejen univerzita, mě přivítalo velice kladně. Všichni jsou milí, ochotní a tvoří výborný celek. O studenty se všichni starají jako o vlastní děti a cítíte, že Vám opravdu nic nechybí. Díky baseballovému teamu Birmingham Bandits jsem se již podíval do měst jako je Londýn, Liverpool nebo Manchester.  Můj kolega co studuje jiný obor zase poletí se svou skupinou do Španělska, je tu toho opravdu mnoho. Je to velká výzva a motivace, které se nehodlám pustit.

UCB přivedla do mého života úplně nový nádech a motivaci. A Jaká je moje motivace? Najít si práci/brigádu v oboru, začít na menších příčkách a stát se manažerem. Přejít jakoukoliv překážku, jež budu mít v cestě a nikdy se neohlídnout zpět.

UCB mi k tomu pomůže na 200% a já nemůžu říct nic jiného než, že jsem připravený na dlouhou a zajímavou životní cestu.

JIRKA – STUDENT OBORU SPORT MANAGEMENT Jirka pic

PROČ UCB?

Jednoduchá odpověď, je to škola, kterou v česku nenajdete. Jsem tady 4 týden a vždy mě tady něco překvapí. Profesoři, studenti ale i lidi ve městě se tady neustále smějí, není hodina, aby někdo nepronesl něco srandovního a celá třída by nedostala záchvat smíchů. Ve škole jsem zatím potkal jenom lidi, kteří mi se vším pomohli, když jsem něco hledal což podle mého někde jinde na světě jen tak není. Přijel jsem do Birminghamu s pocitem že to snad nějak zvládnu, první týden byl klidný, když nám ukazovali vše, co budeme potřebovat. Rozumět jim dalo docela zabrat, protože to je jiná angličtina než tu kterou jsem slýchával na škole v Česku. Další týdny už začali být více v klidu, jelikož jsem se dostával do té „jejich“ angličtiny ale dá to zabrat.
Ve škole je to v pohodě, jelikož každý den mám jeden předmět a mohu se připravovat vždy jen na jeden předmět, což podle mě je super. Eseje na které máme podle mě dost času jsou přiměřeně obtížné na vysokou školu. A učitelé nás nabádají, ať za nimi chodíme a radíme se s nimi jak by jsme to mohli vylepšit nebo změnit. Škola nabízí mnoho co studenti mohou dělat ve volném čase např. jsou tady různé sportovní týmy které vedou výborní trenéři a vědí o tom sportu, školní akce kde se můžete seznamovat.

A proč Birmingham?Je to město, které je neskutečně krásné a má své tajemství a kouzla, každého ohromí něco jiného. A ten kdo má rád nákupy tak tu bude ve svém živlu.

Tohle je můj příběh. Když budete mít nějaké otázky, napište mi, rád Vás tu uvidím příští rok 🙂

MARTINA – STUDENTKA OBORU HOSPITALITY AND TOURISM MANAGEMENTMartina pic

Vypadá to jako velký krok. Ze všech stran na vás doléhají hlasy známých i cizích lidí, zda to má vůbec cenu jezdit pryč od rodiny, přátel, pohodlného života. Ale když tohle překonáte, když všechny ostatní hlasy necháte za sebou a budete následovat pouze jediný – hlas svého srdce, teprve pak poznáte, jak velkou hodnotu má studium tady, na UCB.                                        Zrovna dnes jsem hovořila se svou chorvatskou spolužačkou a kamarádkou o jejím životním příběhu, o tom, jak pracovala o prázdninách dva měsíce, aby se její sen, studovat  v Angli, na UCB, naplnil, o tom, jak jí v její vesnici přátelé a dokonce i lidi, které vůbec neznala, říkali své názory na studium v zahraničí, o tom, jak ztratila pár přátel a získala mnoho dalších. A jak jsem jí tak poslouchala, uvědomila jsem si jedno: Máme sen, je to hodnotný sen a stojí za to za něj bojovat, ať už to bude zlepšováním prospěchu ve škole, prací na částečný úvazek k získání financí na ubytování či prostým opakováním faktu, že věříme sami v sebe a cizí závist nás nemůže rozhodit a dostat na kolena. Ať už jste se o této univerzitě dozvěděli náhodou a chcete zkusit život jinde než v Čechách nebo na Slovensku, nebo vám prostě nesedí české vysoké školy a chcete vyzkoušet jiný typ vzdělání, je to jedna z nejlepších šancí, která vás mohla potkat. Mé semináře tady jsou vedené lidmi, kteří jsou zapálení pro Cestovní ruch a hotelnictví (tento obor studuji) a jejich entuziasmus a milé otázky v hodinách na téma designu, reklamy nebo třeba kvality chuti v podniku, kavárně a restauraci, kterou  denně vídám na ulici, třeba tady v Birminghamu, jsou pro mě osvěžující, neboť takový typ studia jsem dosud nezažila.

Projekty, které vytváříme ve dvojicích v předmětu Destinace cestovního ruchu, jsou živé, nápadité a při sestavování naší fiktivní, roční cesty po světě s omezenými financemi si užijeme spoustu zábavy, nejenom se spolužáky, ale i s profesory. Ve všech oborech je alespoň jeden den v týdnu volný a hodiny nezačínají dřív než v 9:00. Své vyprávění bych ukončila asi takto:

Každé ráno, když jdu do školy, jsem šťastná ze svého rozhodnutí studovat právě tady, na University College Birmingham.

MATĚJ – STUDENT OBORU HOSPITALITY WITH EVENTS MANAGEMENTMates pic

Ahoj, prvním rokem studuji na UCB obor Hospitality with Events Management. Než jsem šel do Birminghamu na vysokou školu, tak jsem studoval Gymnázium v Ledči nad Sázavou. Zprvu jsem si myslel, že bude problém studovat tento obor, protože většina spolužáků, kteří tu se mnou studují, tak měli střední školu jako např. Hotelnictví, Cestovní ruch apod. nakonec se ukázalo, že je to jedno. Všichni jsme na stejné vlně.                                        Školní systém v Anglii se od Česka podstatně liší. Především to, že se píší eseje/reporty nebo se dělají skupinové práce, které se poté prezentují. Zkrátka je zde méně učení na z paměť. To je super, problém ale je, že nejsme moc naučený psát práce, kde si stojíme za svým názorem a snažíme se problém vyřešit a potom i obhájit, proč jsme to tak mysleli. To se na střední škole dělá jen velmi málo… takže, to znamená, že začátek je těžký ale, když se do toho dostanete, tak už to jede samo.

Jinak studování v Anglii, z mého pohledu je skvělá věc. Každý den poznáváte nové lidi, nové zvyky, nové tradice a mnohem více, než si dokážete představit. Tohle všechno vám do života přinese nové a hlavně užitečné zkušenosti a pak jako osobnost můžete dělat mnohem větší dojem. Protože, to co si prožijete, se na vás podepíše. Na druhou stranu, počítejte s tím, že je to velká změna. Rodina, kamarádi, domácí pohoda je velmi daleko, tak vám to zprvu bude trochu ležet v hlavě, ale není to nic, co by se nedalo přežít. Rodina vždy bude při vás, kamarádi také a brzy najdete super lidi, kteří vám se vším pomohou, a pokoj si uděláte pohodlný podle sebe, je to jen otázka času.

Na co si dávat pozor? No, tak především na finance. Anglie je pro studentský život o něco dražší než v ČR, tak nejlepší věc, kterou můžete udělat, tak jeďte na léto do Anglie na brigádu. Jednak dostanete podstatně více peněz na hodinu a co je nejdůležitější, tak si procvičíte angličtinu v praxi, to vám silně pomůže do začátků. Dále, hned co začnete vaše studium, tak začněte hledat práci.  Nepočítejte s tím, že práci dostanete hned druhý den, je tu dost studentů, kteří hledají práci usilovně, tak jako vy, ale nikde není napsáno, že nemůžete být výjimka. Platí pravidlo, čím dřív začnete hledat, tím dříve najdete. Práce je důležitá, jak pro rozvoj osobnosti, tak i pro budoucí zábavu při studiu, protože lidi nejlépe poznáte, když s nimi popijete.

Jídlo, je druhá nejčastější věc, která vás bude zajímat. Ze začátku jsme nakupovali v Tescu a v podobných řetězcích, nicméně ceny jsou docela vysoké a na poměry v ČR. Poté jsme začali chodit na trh, kde koupíte kvalitní, čerstvé a domácí potraviny za příjemné ceny. Když ale budete mít práci, hned vám ceny začnou připadat mnohem přívětivější, než když je budete stále přepočítávat na české koruny, protože minimální mzda v Anglii je o dost vyšší (200,- Kč hodina). Super věc, kterou také objevíte, je vařit s přáteli. Cena za jídlo poté klesá a hlavně se učíte novým chutím, jaké jsou například typické pro Indickou či Mexickou kuchyni. To znamená další benefity pro vás a vaše zkušenosti.

Na otázku, zdali jsem rád, že studuji právě zde, tak musím říci určitě ANO, ale jsem tu teprve krátce, tak jsem zvědavý, co mne čeká dále. Ale to co jsem se zde naučil a prožil, tak to je jednoduše nepopsatelný a velmi mi to pomohlo otevřít oči, že svět je mnohem větší, než jen Česká republika.

MONIKA - STUDENTKA OBORU MARKETING WITH EVENTS MANAGEMENTmonika

Na UCB studuji ve druhém ročníku bakalářský obor Marketing with Events management.
Hlavním důvodem proč jsem se rozhodla jít studovat do UK na UCB bylo především to, že se mi v
přehledu českých VŠ nepodařilo najít obor který by pro mě byl dostatečně zajímavý a odpovídal mým představám na budoucí uplatnění v zaměstnání. Ačkoliv nemám s českým vysokoškolským
systémem vlastní zkušenost, sama za sebe musím říci, že rozhodnutí jít studovat do zahraničí
nebylo zrovna jedním z těch nejjednodušších, ale jednoznačně jedno z nejlepších v mém
dosavadním životě.
UCB jako instituce nabízí svým studentům hodně možností pro maximální využití jejich potenciálu v jejich budoucím zaměstnání.
Oceňuji hlavně možnosti ročních placementů (které jsou pro některé obory povinnou součástí studia) a internshipů se kterým vám ochotně pomohou v jejich vlastním centru které je zaměřené výhradně na employability studentů. Ochotně vám zde také například překontrolují a osobně zkonzultují vaše CV, popř. vám pomohou s přípravami na pracovní pohovory.
Nicméně život v UK není jen o studiu, ale i o osamostatnění se, umění se spolehnout sama na sebe a zapojení se do života i v ostatních běžných věcech jako je registrace u praktického lékaře, založení si účtu v bance či hledání práce, která pro vás bude minimálně další nedocenitelnou zkušeností, relativně slušným finančním příjmem a hlavně se začleníte do dalšího kolektivu nových lidí.
Sama za sebe můžu říct, že rozhodnutí jít studovat na UCB je jen prvním krokem na nové cestě se spoustou životních příležitostí a je jen na každém jak s takovou možností naloží, nicméně s trochou snahy a vlatního přičinění (ano, fakt vám nic nespadne do klína jen tak) vám univerzita i  UK jako země obecně nabízí skvělou podporu, získání hodně zážitků, nových přátel, cest k úspěchu a třeba i pracovních kontaktů.
A ať už se budete chtít po dokončení studia vrátit zpět do ČR nebo zůstat kdekoliv jinde, studium a život v zahraničí vám v neposlední řadě doslova otevře dveře do světa, takže už si vlastně ve skoro každé zemi budete připadat skoro jako doma.… a třeba i mimo jiné začnete cestovat všude možně po světě tak, jako já.
Všem co se rozhodnou jít na UCB přeju hlavně hodně štěstí a
vytrvalosti. stojí to za to ☺